Keramické dlaždice na nábytku pracovných doskách a ostrovčekoch

Mnohým sa zdá, že keramické dlaždice sa v interiéroch používajú predovšetkým na podlahách a prípadne na stenách v kuchyni, kúpeľni a v chodbách. Len veľmi ťažko nájdeme konkurenčné výrobky, ktoré majú hoci len približne také parametre a štylistiku. Vzhľadom na ich trvácnosť a jednoduché udržiavanie čistoty, zákazníci ich čoraz častejšie používajú vo väčšom rozsahu, nakoľko to umožňuje technológia.

V texte sa dozviete:

  • prečo môžu byť gresové dlaždice dobrým doplnkom kuchynského nábytku a nielen to,
  • aké sú vlastnosti dosiek z gresových dlaždíc
  • ako sa z keramických dlaždíc dá urobiť kuchynský ostrovček
  • prečo sa oplatí staviť na čelá skriniek obložené gresovými dlaždicami
  • aké sú iné neštandardné využitia gresových dlaždíc.

V ďalšej časti sa pozrieme na možnosti spájania dosiek, ako aj na technológie ich montáže na pracovných doskách a nábytkových čelách. Sústreďme sa na najdôležitejšie chyby a na to, ako sa dajú odstrániť.

V posledných rokoch pozorujeme, ako sa keramické výrobky v čoraz väčšej miere používajú s nábytkom. Prírodný kameň, napriek svojej ušľachtilosti a perfektným parametrom, nepatrí medzi materiály, ktoré sa ľahko obrábajú a sú cenovo dostupné. Je pomerne slabo dostupný, a súčasne je ťažký a náročne sa montuje. Vzhľadom na tieto vlastnosti trh už dlhšie hľadal alternatívu ku kameňu a našiel ju práve vo forme gresových dlaždíc, ktoré sa niekedy nazývajú keramickými karbidmi.

Keramické dlaždice umožňujú vytvoriť veľkú plochu bez škár a spojov so zachovaním vzoru. Vďaka týmto prednostiam sa dlaždice začali čoraz viac používaj aj na iných povrchoch, ako sú krby či nábytok, na ktorých by použitie dlaždíc s malým formátom neprinieslo uspokojivý výsledok. Objavenie veľkoformátových dlaždíc s menšou hrúbkou otvorilo dizajnérom množstvo možností použitia dlaždíc s nábytkom.

Veľkoformátové dlaždice sa stali solídnou náhradou obkladov z prírodného kameňa. Veľké formáty umožnili, aby sa keramika uplatnila na miestach, ktoré boli doteraz rezervované iba pre kamenárstvo. Prírodný kameň je dostupný s prakticky neobmedzenými rozmermi a hrúbkami. Umožňuje vytvárať samonosné pracovné dosky bez podopretia a bez spodnej konštrukcie. Lepenie kameňa umožňuje vytvoriť monolitické pracovné dosky, lepené pod uhlom a brúsené. Je to nepopierateľná prednosť kameňa, avšak s použitím náležitej technológie podobné projekty sa dajú vykonať aj s gresovými dlaždicami nalepenými na spodnej konštrukcii.

Jednou z vlastností kameňa je jeho rôznorodosť, nielen čo sa týka vizuálnych vlastností, ale tiež tých úžitkových. Niektoré druhy sa vyznačujú vysoko tvrdosťou, iné dokážu byť veľmi krehké, a ešte iné silno nasiakavé, ktoré vyžadujú náležité impregnovanie. Keramické dlaždice sú homogénne, ich parametre sú skoro rovnaké, a množstvo rôznych verzií a vzorov je prakticky neobmedzené. Dosky vytvorené z keramických dlaždíc sú ľahšie, jednoduchšie sa prepravujú a sú rozhodne lacnejšie. Ak sú správne vyhotovené, ich trvácnosť je rovnaká, ako kamenných výrobkov.

Vlastnosti keramických dlaždíc na nábytku

Keramické dlaždice sa na rozdiel od prírodného kameňa môžu používať ako obklady nábytkových čiel. Majú hmotnosť iba 15 kg/m2 , čo nepredstavuje problém, stačí zvoliť potrebnú nosnosť a počet závesov. Také riešenie si môžete pozrieť vo vybraných partnerských salónoch skupiny Tubądzin v zónach Home.

Nábytok obložený keramickými dlaždicami sa vyznačuje výnimočnosť odolnosťou voči zašpineniu a jednoduchým udržiavaním čistoty. Keramika je odolná voči škvrnám, a na jej umývanie s pravidla stačí vlhká handrička alebo (v prípade silnejších zašpinení) jemný čistiaci prostriedok.

Veľkoformátové gresové dlaždice sa vyrábajú vypaľovaním, počas ktorého teplota dosahuje úroveň až 1200 ℃. Vďaka tomu sa gresové dlaždice vyznačujú veľmi dobrou odolnosťou voči vysokým teplotám. Keď na dlaždice položíte horúci hrniec či plech, keramika sa vôbec nepoškodí. Montáž dlaždíc na stenách v kuchyni, medzi kuchynskými skrinkami a pracovnou doskou, je mimoriadne populárny vzhľadom na jednoduché udržiavanie čistoty, ako aj na vysokú odolnosť voči vysokej teplote (podstatné vlastnosti v prípade kuchynských dosiek a ostrovčekov).

Dlaždice majú vysokú trieda oteruzvdornosti alebo hĺbkovej oteruzvdornosti, preto je to perfektná voľba na obklad pracovnej dosky. Sú trvácne, odolné voči nárazom, škvrnám a na rozdiel od prírodného kameňa, nemusia sa impregnovať. V ponuke skupiny Tubądzin nájdete množstvo kolekcií dlaždíc s rozmermi 120 × 240 cm s matným povrchom, ktoré sú perfektné na pracovné dosky. V tomto prípade sú perfektné dlaždice Grand Cave alebo pastely z kolekcie Doroty Koziara.

Pracovné dosky sú vystavené na poškodenia spôsobené údermi. Preto sa oplatí použiť dlaždice farbené v hmote s približne rovnakou farbou ako má glazúra, čo umožňuje skryť prípadné poškodenia a drobné odfrknutia. Hrany spojení takých dlaždíc sa tiež najlepšie obrábajú.

Gresové dlaždice na kuchynskú dosku – trvácne a ľahšie než kameň

Od kuchynských dosiek sa často vyžaduje, že budú to samonosné konštrukcie ako kamenné platne s hrúbkou minimálne 2 cm. Nie je to najlepšie riešenie hoci vzhľadom na skutočnosť hmotnosti takej dosky, logistické problémy súvisiace s montážou, a tiež vzhľadom na vysokú cenu. Podobný vizuálny efekt sa dá dosiahnuť vytvorením obkladu a používajúc zloženie pozdĺžnej dlaždice so zvislými pásikom, a zbrúsené hrany so 45 stupňovou fazetou. Plochý povrch pracovnej dosky sa spája s okrajovým prvkom takým spôsobom, aby doska vyzerala ako monolit. Také riešenie na nerozoznanie pripomína jednoliaty kamenný alebo betónový blok.

Je tiež potrebné poukázať, že na spojenie oboch rovín sa nesmú používať obyčajné cementové škárovacie hmoty, vzhľadom na ich neveľkú mechanickú pevnosť. Cementová škára nespája obe časti dostatočne a je náchylná na praskanie. Okrem toho ľahšie vsakuje rôzne nečistoty. Profesionáli, ktorí sa každodenne zaoberajú montážou týchto dosiek, používajú profesionálne chemické prípravky, ktoré sa používajú aj v kamenárstve.

Použitie živíc s kameňom alebo epoxidových škár, umožňuje získať efekt monolitu. Avšak je pri tom potrebné mimoriadne presné opracovanie a lepenie, preto odporúčame, aby tieto práce vykonávali skúsení odborníci.

45 stupňová fazeta nemôže byť urobená bez náležitej škáry. Väčšinou sa používajú škáry s hrúbkou 1 – 1,5 mm. Výnimkou je situácia, keď sa oba prvky lepia živicou. V takom prípade sa môžu prvky lepiť úplne tesne k sebe.

Iným spôsobom opracovania gresových dlaždíc na kuchynskej doske je zaoblenie hrán.. Je to jednoduchšie riešenie a súčasne sa dá použiť na spájanie dlaždíc s rôznymi farbami.

Pracovné dosky obložené keramikou tvorí nosný podklad z nábytkového alebo stavebného panela. Oba riešenia majú svoje prednosti, avšak dôležité je, aby zhotoviteľ používal overenú technológiu, ktorú dobre pozná.

Nábytkové panely sa relatívne jednoducho obrábajú a medzi stolármi sú veľmi obľúbené. V prípade tohto riešenia je potrebné zohľadniť stabilnosť konštrukcie, a predovšetkým ich náležite zabezpečiť pred vlhkosťou. Drevené dosky sú nasiakavým materiálom v rôznej miere, preto počas montáže dlaždíc na drevenom podklade sa podklad musí náležite zabezpečiť pred nasiaknutím vlhkosti, v dôsledku čoho môže dôjsť k vypáčeniu (v dôsledku uzatvorenia vlhkosti nachádzajúcej sa v lepidle medzi dlaždicou a podkladom). Preto je potrebné na drevenom povrchu aplikovať vhodnú hydroizoláciu.

Stavebný panel je materiál zhotovený z panelov PIR, ktoré sú potiahnuté mriežkou zatopenou v lepidle. Toto riešenie preferujú obkladači, keďže je pri náležitom zhotovení trvácne. Stavebný panel je flexibilnejší než drevo, preto vyrovnáva napnutia a otrasy, v dôsledku čoho môže dôjsť k prasknutiu hrán.

Lepidlá používané na montáž gresových dlaždíc na kuchynskej doske sa výrazne odlišujú od iných používaných materiálov. Na také použitie sú najvhodnejšie reaktívne lepidlá alebo – v prípade montáže na drevenom podklade – lepidlá na parkety. Dôležité je, aby zhotoviteľ daný výrobok poznal, a aby bol vhodný a overený na také použitie a s takými materiálmi.

Kuchynské ostrovčeky – otvorte sa na netypické projekty

Riešenia používané na pracovných doskách sú rovnako dobré aj v prípade kuchynských ostrovčekov. Ostrovček obložený materiálom s kamenným vzorom vytvára skvelý dojem monolitického bloku. Vďaka použitiu 45 stupňovej fazety na všetkých spojoch, sa dá vytvoriť skutočne originálny efekt.

Čo sa týka ostrovčekov a dosiek z keramických dlaždíc, najčastejšie sa objavuje otázka o možnosti osadenia varnej dosky alebo drezu. Kým vloženie varnej dosky či montáž položeného drezu nepredstavujú žiadny problém, v prípade zavesených drezov je potrebné náležite pripraviť podklad, ktorý sám musí držať celý drez. V prípade dlaždíc s hrúbkou 6 alebo 10 mm neodporúčame, aby bol drez zavesený priamo k dlaždici. Dôležité je, aby každý otvor v dlaždici mal zaoblené rohy, takým spôsobom sa predchádza nežiaducemu vzniku lomnej línie. Zaoblenie hrán výrazne znižuje riziko popukania dosiek. Pri navrhovaní kuchynského ostrovčeka je potrebné zohľadniť vlastnosti použitej dlaždice. Krásny efekt mramorového bloku sa získava použitím matnej dlaždice Pietrasanta alebo Marmo d’Oro z najnovšej kolekcie Monolith. Perfektným výrobkom na také použitie sú tiež dlaždice z kolekcie známej dizajnérky Doroty Koziara. Sú to matné gresové dlaždice farbené v hmote, čo výrazne uľahčuje ich spájanie pod uhlom. Dlaždice so zamatovým alebo lešteným povrchom sa úspešne používajú na zvislých podperných prvkoch, avšak na povrchu dosky odporúčame použiť matné dlaždice, vzhľadom na ich trvácnosť a odolnosť voči zašpineniu.

Nábytkové čelá – ideálne skomponované s gresovými dlažbami a obkladmi

Zaujímavou oblasťou použitia veľkoformátových gresových dlaždíc sú nábytkové čelá. Je to mimoriadne atraktívne riešenie vďaka možnosti prispôsobenia čiel k ostatným dlaždiciam na stenách a na podlahe. Avšak mnoho zákazníkov má pochybnosti ohľadne hmotnosti, trvácnosti a praktickosti takto zhotoveného nábytku. Zhotovenie nábytkových čiel rovnakým spôsobom ako pracovných dosiek vyžaduje skúseného majstra. Našťastie čoraz viac stolárov sa môže pochváliť skúsenosťami a znalosťami ohľadne použitia keramických dlaždíc v svojich realizáciách. Oplatí sa, aby zhotoviteľ mať profesionálne portfólio realizácií, a tiež referencie zverejnené doterajšími zákazníkmi.

Na nábytkových čelách sa montujú dlaždice s menšou, v porovnaní so štandardnými, hrúbkou, tzn. 6 mm. Hmotnosť na 1 m2 takej dlaždice je necelých 15 kg. V prípade štandardných kuchynských dvierok s rozmermi 60 × 80 cm, hmotnosť namontovanej gresovej keramiky je iba 7 kg. 3 štandardné nábytkové závesy na jedno krídlo s uvedenými rozmermi v plnej miere zabezpečuje bezpečné používanie. Ak stále máte pochybnosti ohľadne hmotnosti takého riešenia, navštívte jeden z partnerských salónov skupiny Tubądzin so zónou Home, a osobne sa presvedčte o prednostiach nábytku s keramickým obkladom.

Samozrejme, keramické obklady sú vhodné aj v prípade nábytku v zastavaných konštrukciách. Nosnosť dvierok umývačky či chladničky úplne stačí na montáž keramickej dlaždice na podklade z nábytkovej dosky.

Ďalšia otázka, ktorá sa často objavuje, sa týka spôsobu zhotovenia hrán dvierok a zásuviek. Výber náležitého riešenia závisí od farby dlaždice a nábytkovej dosky, rozpočtu investora, očakávaní zákazníka, ako aj od know-how zhotoviteľa. Na poškodenia najodolnejšie sú prvky zabezpečené hliníkovými profilmi, avšak nie každému investorovi vyhovuje estetika tohto riešenia. Väčšina si rozhodne vyberá zhotovenie s odkrytými hranami dosky, čo – napriek vysokej odolnosti gresových dlaždíc – vystavuje ich na riziko vyštrbenia v prípade mechanického poškodenia.

Začnime najjednoduchším riešením, tzn. zlícovaná montáž bez dodatočných doplnkov. Ide o nalepenie gresových dlaždíc na čelo s rovnakým rozmerom, bez použitia dodatočných líšt, maľovania alebo laminovania. Ak sa použije dlaždica s hmotou s približne rovnakým sfarbením aké má glazúra, alebo dlaždica farbená v hmote, dá sa presne zbrúsiť a vizuálny efekt bude dostatočný. Lepenie dlaždíc k čelu bez dodatočného zakrytia hrán vyžaduje mimoriadnu presnú montáž. Keramika musí byť nalepená tak, aby dlaždica nevyčnievala a aby nevytekalo lepidlo, a musí byť stabilne upevnená na celej ploche.

Toto riešenie je dostupné prakticky pre všetkých zhotoviteľov a nehrozí riziko, že sa objavia praskliny na spojení oboch materiálov. Oplatí sa pouvažovať o tomto spôsobe montáže v prípade dlaždíc farbených v hmote. V prípade glazúrovaných výrobkov s veľkým kontrastom medzi farbou glazúry a hmoty dlaždice, oplatí sa pouvažovať o iných spôsoboch zhotovenia.

Bočná strana čela môže byť laminovaná, obložená hliníkovými profilmi alebo natretá. Avšak najestetickejšie je lakovanie čela spolu s hranami. V takom prípade musia byť zatmelené hrany čela tak, aby bolo prekryté spojenie oboch materiálov. také riešenie môže byť dodatočne spevnené kovovou lištou, ktorá sa používa ako spevnenie hrany, a tiež ako dekorácia.

Iným riešením je použitie nábytkového laminátu na hrane čela. Jedná sa o pásku, ktorá sa nalepuje zatepla, podobne ako v prípade tradičných nábytkových prvkov. Keď je zhotovenie náležite presné, bude trvácne a estetické. Laminát je dodatočne dekoračným prvkom, a jeho farba môže byť zvolená tak, aby ladil s ostatnými prvkami zariadenia. Hliníkový rámik čela sa častou používa v konštrukciách zo sklom. Taký rámik môže mať neutrálnu farbu, ale tiež môže byť práškovo lakovaný na ľubovoľný odtieň. Čelo s rámikom je odolné voči všetkým typom poškodenia hrán.

Iné použitie gresových dlaždíc na nábytku

Medzi najzaujímavejšie nápady na využitie dlaždíc na nábytku, s ktorým sme sa stretli, bolo zhotovenie posuvných dverí do šatníka. Dvojkrídlové dvere s rozmermi dvoch plných panelov 120 × 240 cm, každé krídlo sa presúva mimoriadne ľahko vďaka kvalitnému systému koľajnicových vodidiel. Dvere po otvorení vytvárajú široký prístup k šatníku, avšak po zatvorení celok vyzerá ako normálna stena s keramickým obkladom.

Zhrnutie

Trendy interiérového dizajnu umožňujú predpokladať, že škála používania keramických dlaždíc presahujúca ich prvotné použitie sa bude neustále rozširovať. Po stenách, podlahách, fasádach a krboch prišiel čas na nábytok. Ceny týchto riešení sa stali oveľa prístupnejšie, vďaka dostupnosti materiálov, ktoré sú vyrábané v Poľsku, ako aj vďaka čoraz väčšiemu počtu skúsených zhotoviteľov, ktorí pôsobia v nábytkárstve a ktorí sa zaoberajú obkladmi a dlažbami.

Možnosť vytvorenia nábytku s obkladom z keramických dlaždíc obmedzujú iba schopnosti daného zhotoviteľa. Preto sa oplatí vybrať si nielen profesionálny projekt, ale aj zhotovenie. Nezabúdajte, že predovšetkým v prípade kuchynského nábytku, detaily a dôslednosť zhotovenia majú kľúčovú rolu.